Pasirinkite veiklos sritį ir MO tipą Demonstracijos Laboratorija Testai Žinynas
Gamtos tyrimai



Organizmų sandara ir funkcijos



Gyvybės tęstinumas ir įvairovė



Organizmas ir aplinka. Biosfera ir žmogus



Medžiagų sudėtis ir savybės



Medžiagų kitimai



Svarbiausių medžiagų pažinimas ir panaudojimas



Judėjimo ir jėgų pažinimas



Energijos ir fizikinių procesų pažinimas



Žemės ir Visatos pažinimas



Mokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Mokymosi objektai

Trinties jėga

Jėga, atsirandanti vienam kūnui judant kito kūno paviršiumi, vadinama trinties jėga. Šią jėgą galite pajusti stumdami trintuką stalo paviršiumi. Nors stalo ir trintuko paviršiai atrodo lygūs, kažkas trukdo trintuko judėjimui. Pažiūrėjus pro mikroskopą į kūnų paviršių, matyti, kad dauguma jų turi kauburiukų, nelygumų. Šie nelyumai ir trukdo kūnams judėti. Juo šiurkštesni paviršiai, juo didesnė trintis. Trintis labai svarbi mūsų gyvenime. Kartais ji gali būti naudinga, o kartais – žalinga.

Naudinga trintis Jei nebūtų trinties tarp padangų ir kelio paviršiaus, automobilis nepajudėtų iš vietos. Dėl trinties mes neslystame eidami, ant žemės laikosi vietoje daiktai. Jei nebūtų trinties, keliai, grindys, visi paviršiai būtų slidūs. Įprastas judėjimas būtų neįmanomas. Daiktų nebūtų galima išlaikyti ar pakelti nuo žemės

Žalinga trintis Bandydami pastumti sunkią dėžę grindimis, patiriame trintį tarp grindų ir dėžės. Trinčiai nugalėti reikia papildomos energijos. Visų mašinų judančios detalės taip pat trinasi viena į kitą. Dėl to prarandama tam tikra energijos dalis, nes dėl trinties įšyla kūnai, sudyla detalės.

Trintis ir sąnariai Žmonių ir stuburinių gyvūnų sąnariai yra tose vietose, kur susijungia du kaulai. Sąnariai suteikia griaučiams lankstumo. Be jų būtų neįmanoma judėti. Sąnariai sudaryti taip, kad tarp dviejų kaulų būtų kuo mažesnė trintis. Kaulų galus dengia labai lygi medžiaga, vadinama kremzle. Tarp dviejų kaulų yra ertmė, pilna sąnario skysčio. Sąnariai, kaip ir judančios mašinų dalys, susidėvi. Sąnariai ištinsta, pasidaro skausmingi, mažiau lankstūs. Dabar jau įmanoma labai pažeistus sąnarius pakeisti dirbtiniais. Jie gaminami iš plastikų arba metalo.