Pasirinkite veiklos sritį ir MO tipą Demonstracijos Laboratorija Testai Žinynas
Gamtos tyrimaiOrganizmų sandara ir funkcijosGyvybės tęstinumas ir įvairovėOrganizmas ir aplinka. Biosfera ir žmogusMedžiagų sudėtis ir savybėsMedžiagų kitimaiSvarbiausių medžiagų pažinimas ir panaudojimasJudėjimo ir jėgų pažinimasEnergijos ir fizikinių procesų pažinimasŽemės ir Visatos pažinimasMokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Mokymosi objektai

Medžiagų kitimai

Gamtoje nuolat vyksta įvairūs medžiagų kitimai. Visus kitimus galima suskirstyti į fizikinius (grįžtamuosius) ir cheminius (negrįžtamuosius).

Fizikiniai kitimai paprastai vyksta tuomet, kai pasikeitus aplinkos sąlygoms keičiasi medžiagos būsena. Skystosios medžiagos kaitinamos garuoja, o šaldomos šąla. Dujinės medžiagos vėsdamos kondensuojasi. Sąlygoms pasikeitus, medžiagos būsena taip pat pasikeičia, t. y. grįžta į pradinę būseną.

Vykstant cheminiams kitimams, medžiaga pasikeičia negrįžtamai. Pavyzdžiui, sudegus malkoms, lieka tik pelenai, supuvęs obuolys tampa nevalgomu. Vykstant tokiems kitimams dažnai pastebime, kad išsiskiria šviesa, šiluma, pasikeičia kvapas, spalva.

Iliustracijos

img1153.png
img1154.png