Pasirinkite veiklos sritį ir MO tipą Demonstracijos Laboratorija Testai Žinynas
Gamtos tyrimai



Organizmų sandara ir funkcijos



Gyvybės tęstinumas ir įvairovė



Organizmas ir aplinka. Biosfera ir žmogus



Medžiagų sudėtis ir savybės



Medžiagų kitimai



Svarbiausių medžiagų pažinimas ir panaudojimas



Judėjimo ir jėgų pažinimas



Energijos ir fizikinių procesų pažinimas



Žemės ir Visatos pažinimas



Mokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Išplėstinė paieška

Išplėstinė paieška

Įrašykite paieškos žodžius.
Ieškoma pagal žodžius, kurių kiekvieną sudaro trys ar daugiau simbolių.

Pasirinkite, pagal kokius kriterijus norite ieškoti svetainėje pateikiamos mokymosi medžiagos.

[[Tamprumo jėga:id:947]] naudojamasi automobiliuose ir dviračiuose. Dujos yra [[tamprios:id:1040]]. Šia savybe transporto priemonėse naudojamasi jau seniai. Dviračių ir automobilių padangos pripučiamos oro, dėl to važiuojant sumažėja smūgiai. Kalnų dviračiuose, mašinose yra įmontuotos spyruoklės. Jos leidžia ratams greitai judėti nelygiu keliu. Važiuojant lygiu keliu, spyruoklės yra suspaustos, o važiuojant per duobes, jos išsitiesia. Mašina tuomet važiuoja lygiai ir nekrato keleivių.
Dažniausiai gėlėmis vadiname žolinius augalus, turinčius gražius žiedus. Natūraliai gamtoje augančios gėlės vadinamos laukinėmis. Tai – pakalnutės, rugiagėlės, katilėliai ir daug kitų. Soduose ir darželiuose žydi specialiai dėl spalvų ir žiedų grožio išvestos gėlių veislės.

Kuri tauta ir kada išrado svarstykles – prietaisą kūno masei matuoti, kol kas nežinoma. Galbūt tai padarė daugelis tautų nepriklausomai viena nuo kitos. Seniausios žinomos svarstyklės yra svirtinės. Jas sudaro svirtis (strypas), galinti laisvai suktis apie jos viduryje esantį tašką, ir prie tos svirties galų prikabintos dvi lėkštelės. Ant vienos lėkštelės dedamas daiktas, ant kitos – svarsčiai. Svarsčiai parenkami taip, kad nusistovėtų pusiausvyra. Tada sveriamo daikto ir svarsčių masės susilygina. Suskaičiavę svarsčių mases, sužinome daikto masę.

Dabar be svirtinių svarstyklių naudojamos ir kitų rūšių svarstyklės. Tai laboratorinės, buitinės spyruoklinės, elektroninės svarstyklės ir kt.

Kūdikiu vadinamas vaikas iki 12 mėnesių amžiaus. Pirmaisiais savo gyvenimo mėnesiais kūdikis visiškai priklauso nuo tėvų, kurie jį maitina ir saugo. Rankas ir kojas jis judina negalvodamas, pats dar nesugeba nulaikyti galvytės. Pamažu kūdikis išmoksta valdyti savo judesius. Pirmiausia jis pradeda nulaikyti galvytę, vėliau išmoksta apsiversti, po to – sėdėti, šliaužioti. Šešių mėnesių kūdikis jau mato visą kambarį, pradeda suprasti ir atpažinti garsus. Pradėjęs šliaužioti mėgsta viską tyrinėti. Todėl visi šeimos nariai jį turi saugoti tol, kol pats pradės suvokti, kokie pavojai tyko aplinkoje.
Žmogaus užkrečiamąsias ligas sukelia mikroorganizmai, dažniausiai – [[bakterijos:id:1604]] arba [[virusai:id:1062]]. Ligas sukeliantys mikroorganizmai į mūsų kūną gali patekti per užkrėstą vandenį, maistą ar prisilietus. Taip pat užsikrečiama, kai šalia esantis sergantis žmogus čiaudi ar kosėja.
Tai – dirbtinė medžiaga, gaminama iš naftos. Geras šilumos izoliatorius.
Tai dujinė medžiaga, esanti [[ore:id:384]]. Anglies dioksidas susidaro ore degant [[kurui:id:385]], [[kvėpuojant:id:633]] augalams ir gyvūnams. Žalieji augalai naudoja anglies dioksidą [[fotosintezei:id:632]]. Atmosferoje esantis anglies dioksidas sulaiko Žemės skleidžiamą šilumą, taip sukeldamas šiltnamio efektą.
Aktyvioji anglis – tai juoda, kieta miltelių ar granulių pavidalo medžiaga, negrynoji anglies forma. Tai labai akyta medžiaga. Aktyviąja anglimi piešia dailininkai. Apsinuodijus jos tabletės geriamos kaip vaistai, ji naudojama vidpadžiams gaminti, kad sugertų kvapus. Aktyvioji anglis kaip bekvapis kuras naudojama kepant kepsnius.
[[Lęšis:id:782]], kurio kraštai yra storesni už vidurį, vadinamas įgaubtuoju.
[[Krateriai:id:1347]] atsiranda užgesusių ugnikalnių viršūnėse arba nukritus [[meteoritui:id:1268]]. Meteorito kritimo vietoje lieka kelių kilometrų skersmens duobė. Taip maždaug prieš 20 tūkst. metų atsirado apie 1200 m skersmens meteorito krateris Arizonoje. [[Mėnulio:id:955]] paviršiuje yra keli šimtai tūkstančių didelių ir mažų kraterių. Didžiausių kraterių skersmuo yra daugiau kaip 200 km, mažiausių – tik keli metrai. Didiesiems Mėnulio krateriams suteikti mokslininkų vardai. Kraterių yra ir kitose Saulės sistemos [[planetose:id:682]] – [[Merkurijuje:id:1344]], [[Veneroje:id:1170]], [[Marse:id:1348]].
Kai apvaisintas kiaušinėlis įsitvirtina gimdoje, iš jo ima augti vaisius. Prasideda [[nėštumas:id:1510]]. Vystantis vaisiui, mamos kūno viduje vyksta milžiniški pokyčiai. Prireikia devynių mėnesių, kad iš apvaisintos kiaušialąstės išsivystytų visiškai pasirengęs gimti kūdikis. Iki gimimo augdamas gimdoje, vaisius negali pats valgyti ir kvėpuoti. Maisto medžiagos ir deguonis patenka iš motinos kraujo į [[placentą:id:847]] ir per [[virkštelę:id:603]] perduodamas vaisiui. [[Gimdymo:id:607]] metu vaikas atsiskiria nuo motinos organizmo, gydytojas nukerpa virkštelę ir jos vietoje lieka žymė visam gyvenimui – bamba.
Tai laikinas klausos jautrumo sumažėjimas, atsirandantis, jei žmogus ilgai būna triukšmingoje aplinkoje. Gerai pailsėjus tyloje, paprastai klausos nuovargis praeina ir klausa vėl būna normali. Jeigu triukšmas dažnai kartojasi, klausa pamažu silpnėja, vystosi įvairaus laipsnio kurtumas. Pagrindiniai triukšmo šaltiniai yra automobiliai, pramonės įmonės, statybos darbai, šventiniai renginiai. Buityje taip pat daug triukšmo šaltinių, pavyzdžiui, televizorius, muzikinis centras, dulkių siurblys, skalbiamoji mašina.